Oskaloosa.com

March 6, 2014

Swimmers collect medals at state meet


The Oskaloosa Herald

MARSHALLTOWN —

The Oskaloosa YMCA swimmers enjoyed a great weekend swimming at the state meet.
There were several personal bests along the way with some YMCA records being broken and some state champions from Oskalooosa were crowned as well. 
The best part is that the kids and parents had fun and were there supporting their friends and family.  
With 31 swimmers competing at state they now move on to regionals this weekend in Iowa City as 18 swimmers will be advancing to the next level and they will be swimming in 41 individual events and three relays events over the weekend.
 
YMCA State Swim Meet
At Marshalltown
Oskaloosa Results
Girls
9-10
50 freestyle — 3. Sophia Dykstra 30.11.
50 breaststroke — 6. Sophia Dykstra 39.58.
100 freestyle — 8. Sophia Dykstra 1:08.49.
 
11-12
50 butterfly — 19. Emily Richmond 33.88.
200 freestyle — 35. Veronica Bolibaugh 2:33.35.
50 freestyle — 12. Emily Richmond 29.62.
100 freestyle — 13. Emily Richmond 1:05.17.
200 freestyle relay — 24. Veronica Bolibaugh, Claire Kelderman, Ellie Snyder, Emily Richmond 2:06.68.
 
12-21
200 breaststroke — 25. MIchaela Morris 2:58.88.
 
 
13-14
200 freestyle — 42. Lindsay Breon 2:26.71; 43, Brittany Demoney 2:26.86; 59. Marta Iverson 2:34.06.
50 freestyle — 25. Brittany Demoney 28.90.
100 freestyle — 33. Lindsay Breon 1:05.94.
100 breaststroke — 27. Claire Fiechtner 1:23.19; 28. Lindsay Breon 1:23.50; 32. Sienna DeJong 1:24.38.
 
15-21
200 freestyle — 5. Kaity Richmond 2:11.00; 10. Jackie Reif 2:19.32.
200 medley relay — 11. Jackie Reif, Claire Fiechtner, Kaity Richmond, Sienna DeJong 2:08.33.
50 freestyle — 13. Kaity Richmond 27.71; 19. Jackie Reif 28.33.
100 freestyle — 13. Kaity Richmond 1:00.10; 20. Jackie Reif 1:02.72.
100 breaststroke — 16. Michaela Morris 1:25.86.
200 freestyle relay — 10. Jackie Reif, Claire Fiechtner, Kaity Richmond, Sienna DeJong 1:54.24.
 
Boys
8-under
100 medley relay — 19. Aidan Scholes, Aiden North, Jakob Stek, Broedy Gilburn 1:46.04.
50 breaststroke — 12. Aiden North 57.40.
25 breaststroke — 11. Aiden North 26.34; 13. Jakob Stek 26.75.
100 freestyle relay — 15. Jakob Stek, Boredy Gilburn, Aidan Scholes, Aiden North 1:26.24.
 
9-10
200 medley relay — 11. Waylon Bolibaugh, Aaron Scholes, Carson Breon, Charlie North 2:44.34.
100 individual medley — 1. Carson Breon 1:16.10.
50 backstroke — 23. Waylon Bolibaugh 43.16.
50 butterfly — 2. Carson Breon 31.74; 13. Waylon Bolibaugh 41.73.
100 backstroke — 28. Waylon Bolibaugh 1:34.99.
100 breaststroke — 10. Carson Breon 1:35.17.
200 freestyle relay — 9. Waylon Bolibaugh, Charlie North, John Wright, Carson Breon 2:17.65.
 
11-12
50 butterfly — 21. Aaron Breon 35.76.
200 freestyle — 14. Jack Dawson 2:32.40.
200 medley relay — 6. Owen Gordon, Aaron Blom, Jarod Miller, Jack Dawson 2:19.02.
50 freestyle — 3. Jarod Miller 26.60; 23. Jack Dawson 31.19.
50 breaststroke — 1. Jarod Miller 34.86; 9. Aaron Blom 38.95.
100 freestyle — 26. Jack Dawson 1:09.56.
100 breaststroke — 1. Jarod Miller 1:17.71; 7. Aaron Blom 1:23.38.
200 freestyle relay — 8. Jack Dawson, Aaron Blom, Owen Gordon, Jarod Miller 2:02.38.
 
12-21
100 butterfly — 21. Carter Huyser 1:10.92.
200 backstroke — 13. Jack Miller 2:29.09.
200 breaststroke — 14. Nikolas Dykstra 2:54.34.
 
13-14
200 freestyle — 8. Jack Miller 2:09.30.
200 medley relay — 9. Jack Miller, Nikolas Dykstra, Carter Huyser, Ean Beenken 2:08.07.
50 freestyle — 13. Nikolas Dykstra 26.01; 14. Jack Miller 26.12.
100 freestyle — 19. Nikolas Dykstra 58.63; 22. Carter Huyser 59.61.
20 freestyle — 5. Jack Miller, Carter Huyser, Ean Beenken, Nikolas Dykstra 1:48.02.
 
15-21
50 freestyle — 24. Nathan Champlin 30.83.
100 freestyle — 24. Nathan Champlin 1:12.60.