Oskaloosa.com

March 11, 2013

Osky track teams open indoor season at Grinnell


The Oskaloosa Herald

GRINNELL — Oskaloosa competed in the Little Hawkeye Conference Indoor meet Friday in Grinnell College.

While no team scores were kept, the Indians won two events each among the boys and girls.

Taylor Richardson won the long jump with an effort of 16 feet, 2 inches while the shuttle hurdle relay foursome of Kenzie Gunter, Maria Settimi, Kelsie Tomlin and Richardson had a winning time of 41.58 seconds.

The Oskaloosa boys had winners in Drew Richmond, who leaped 20-1.25 to claim the long jump title, and Ryan Reiter, who won the high jump with a personal best effort of 5-10.

The girls will compete in the state indoor meet at UNI on March 18 while the boys will bet at Centerville on March 26.



Little Hawkeye Conference Indoor Meet

at Grinnell

Oskaloosa Results

Girls

Long jump — 1. Taylor Richardson 16-2; 8. Brey Hill 13-10.75 (personal record).

Shuttle hurdle relay — 1. Kenzie Gunter, Maria Settimi, Kelsie Tomlin, Richardson 41.58.

60 hurdles — 2. Richardson 10.19; 4. Gunter 10.31.

Distance medley — 3. Kirsti Edwards, Asia Laudemilch, Tori Palmer, Lesley Roquet 4:53.61.

4x200 — 3. Edwards, Laudermilch. Hill, Richardson 1:55.28.

1,500 — 3. L. Roquet 5:43.84; 8. Kelsey Roquet 6:33.

4x400 — 3. Hill, Palmer, Kelsie Tomlin, Payten VanWaardhuizen 4:33.37.

Shot put — 5. Taylor Crawford 32-1; 8. Erin Shannon 27-2.5.

400 — 6. VanWardhuizen 1:11.88; 10. Julia Coniglio 1:18.32.

800 — 6. K. Roquet 2:55.27; 14. Coniglio 3:25.97.

60 — 7. Edwards 8.80; 11. Tiffany Green 9.23.

200 — 9. Sereena Cheney 31.74; 11. Jana Hansen 32.56.



Junior Varsity Resutls

60 hurdles — 1. Kelsie Tomlin 10.98.

Long jump — 2. Emily Allee 12-9.

4x200 — 3. Tiffany Green, Lindsey Bechtel, Nadia Gaitan, Katelyn Roose 2:11.75.

4x400 — 3. Allee, Maria Settimi, Kelsey Roquet, Lesley Roquet 4:55.

Shot put — 5. Nicole Strasser 26-5.25; 6. Bridget Richards 25-10.25.

60 — 7. Morgane Closen 11.16.



Boys

Long jump — 1. Drew Richmond 20-1.25.

High jump — 1. Ryan Reiter 5-10 (personal best).

4x200 — 2. Max Johnson, Jared Pace, Ki-Jana DeJong, Richmond 1:40.07.

4x400 — 3. DeJong, Adam Carriker, Jordan Silvers, Pace 3:50.87.

200 — 3. Richmond 25.49.

Shot put — 4. Jake Wills 44-4.25; 7. Brandon Strasser 40-2.25.

60 — 4. Richmond 7.49; 5. Pace 7.51.

Shuttle hurdle relay — 5. Johnson, Austin Reed, Blake Palmer, DeJong 41.7.

400 — 7. Silvers 57.5.

800 — 7. Carriker 2:19.27.

Distance medley — 7. Mason Wisse, Michael Hendrickson, Dylan Meyes, Palmer 4:36.14.



Junior Varsity Results

4x200 — 2. Joe Sterner, Mason Wisse, Riley Coniglio, Austin Reed 1:47.82.

Long jump — 3. Jared Pace 16-8.75.

Shot put — 3. Brandon Crile 37-9.5; 5. Logan Sheets 36-10.75.

4x400 — Max Johnson, Austin Asher, Coniglio, Reed 4:06.21.

60 — 7. Arron Besco 8.69.