Oskaloosa.com

April 30, 2013

Pella notches two records, two titles at LHC meet

Osky shuttle hurdle boys team sets school record

By R.D. KEEP
Herald correspondent

OSKALOOSA —

Great weather greeted Little Hawkeye Conference tracksters Monday night when the teams gathered at Lacey Complex Stadium. 
Pella girls notched two records and along with the boys team grabbed the team titles.
Pella girls set records in the sprint medley and the 1,600 relay while amassing 131 points. Norwalk was second with 117, Newton third with 112 and Oskaloosa was fourth with 98. On the boys’ side, Pella scored 168 points to outdistance second place Knoxville with 136. Oskaloosa grabbed fourth place with 68 points.
While it was a great night to run, teams are still trying to get into stride. Weather has not been conducive to athletes being able to be at their peak. Only two records fell on the evening.
“We don’t even know who we are,” said Oskaloosa boys’ coach Mike Sterner. “We are still trying to uncover who we are. We hope we are peaking when we go to districts a week from Thursday.”
Pella’s girls’ sprint medley team of Klaire Wisniewski, Lauren Manecke, Jessica Holterhaus and Mackenzie Gustafson, ran to a meet record 1 minute, 51.66 seconds breaking the old mark of 1:52.31.
The team’s second record came in the final event of the night when Kailyn Hackman, Larissa Downs, Makenna Bogaard and Mackenzie Gustafson, posted a 4:07.41. The old mark was set in 2007 with a 4:07.68.
Oskaloosa’s 400 and 800 relay teams of Jared Pace, Ki-Jana DeJong, Tyce Sarver and Drew Richmond won in 43.97 seconds and 1:33.43 respectively.
“We got personal bests in both of those relays,” said Sterner. “They have been very focused on their teamwork and their handoffs.”
The shuttle hurdle relay team of Max Johnson, Richmond, Sarver and DeJong set a school record while finishing second in 1:01.42. Senior Brandon Strasser had a personal best of 140-10.5
“I have to say how happy I am with Brandon Strasser,” said Sterner. “He threw a personal best of 140 feet. We also set a new school record in the shuttle hurdle.”
On the girls side, Oskaloosa grabbed two individual titles and the shuttle hurdle relay. Kenzie Gunter won the 100 hurdles with a time of 16.55 seconds while Oskaloosa’s lone Drake Relays participant, Taylor Richardson, grabbed the long jump with a leap of 17-feet, 7.75 inches. The relay team of Allie Christenson, Kelsie Tomlin, Gunter and Richardson, won in 1:08.97.
The efforts brought praise from their coach Betsy Luck.
“I was really proud of the girls and their effort,” said Luck. “We set season bests in all of our relays but the distance med. This is a really tough conference. We have a lot of really good athletes.”
Another impressive performance came from Knoxville’s Wick Cunningham. He won the 3,200 and 1,600 meters. Following a performance at Drake, where he broke a 40-year-old school record in the mile, Cunningham posted a 4:37.13 in the event winning by seven seconds. In the 3,200, Cunningham had a five-second win with a time of 9:58.71.
Little Hawkeye Conference
Track Championships
Boys Results
Team Scores: 1. Pella 168; 2. Knoxville 136; 3. Newton 70; 4. Oskaloosa 68; 5. Norwalk, 58; 6. Grinnell 38; 7. Pella Christian 19.
High Jump: 1. Chase Onken, NO, 6-04; 2. Jacob Moats,K, 6-02; 3. Derek Van Kooten, PC, 6-02; 4. Noah Clayberg, P, 5-10; 5. Ryan Reiter, O, 5-10; 6. Nick Moorhead, G, 5-10.
Long jump: 1. Derek VanKooten, PC, 20-10.25; 2. Drew Richmond, O, 20-09.75; 3. Ryan Douglas, K, 20-09.25; 4. Dakota Hills, NE, 20-03.50; 5. Kolby Greenslade, NO, 19-02.50; 6. Chase Van Sant, P, 18-08.50.
Shot put: 1. Derrick Hurt, NE, 51-09.75; 2. Cody DeKruyff, P, 46-08.50; 3. Joe Stearns, K, 43-11.25; 4. Trey Mateer, NO, 43-11.25; 5. Nathan Winters, K, 43-02.50; 6. Jacob Wills, O, 42-08.50.
Discus: 1. Derrick Hurt, NE, 147-11; 2. Garret Jansen, P, 142-09; 3. Brandon Strasser, O, 140-10.50; 4. Nathan Winters, K, 140-05; 5. Ben Konfrst, P, 128-04; 6. Zakk Weatherly, N, 124-03.50.
3,200 Meter Relay: 1. P Aaron Houtz, Michael Etnyre, Ryan Sievers, Wade Pingel, 8:19.44. 2. G  Zachary McGriff, Andy Cunningham, Nick Moorhead, Joe Nowasell, 8:29.12; 3. K Matt Hollingshead, Tyler Derringer, Justin Lenger, Jacob Moats, 8:35.21; 4. O Spencer DeJong, Caleb Fisher, Kameron Van Hulzen, Adam Carriker, 9:15.02; 5. NE Sean Cook, Justin Simms, Jwan Roush, Earl Kimmell, 9:26.61; 6. NO Ben Armstrong, Zachary Spurr, Sonny Onken, Brock Cazalet, 10:51.87.
3,200 Meters: 1. Wick Cunningham, K 9:58.71; 2. Evan Jones, P 10:03.25; 3. Mason Doty, G 10:08.42; 4. Keegan Fitzsimmons, P 10:11.93; 5. Skylar DeJong, O 10:16.19; 6. Cooper McDermott, NE 10:22.06.
Shuttle Hurdle Relay: 1. NO, Caleb Klocko, Chase Onken, Brandon Pevestorf, Collin Schlitz, 1:00.10; 2. O, Max Johnson, Drew Richmond, Tyce Sarver, KiJana DeJong, 1:01.42; 3. K, Ryan Douglas, Bryce Zoutte, Jerry Nichols, Justin Karns, 1:01.70; 4 (tie). P, Noah Clayberg, Jordan Pingel, Michael Buma, Kenny DuPre, 1:01.97; NE, Brandon Fisher, Jake Bennett, Cody Maxwell, Deonne Harris, 1:01.97.
100 meters: 1. Chris Brogden, P 11.44; 2. Tanner Dunkin, K 11.54; 3. Ryan Shull, P 11.64; 4. Jared Pace O 11.95; 5. Andrew Clements, NE 11.99; 6. Dakota Hills, NE 11.99. 
400 Meters: 1. Tanner Dunkin, K, 51.01; 2. Joe Nowasell, G, 51.01; 3. Wade Pingel, P, 51.49; 4. Jordan Pingel, 52.33; 5. Jacob Moats, K, 52.72; 6. Nate Johnston, NO, 53.96.
800 Relay: 1. O, Jared Pace, KiJana DeJong, Tyce Sarver, Drew Richmond, 1:33.43; 2. P, Chris Brogden, Josh DeWaard, Ben Konfrst, Landon Van Dyke, 1:33.96; 3. NO, Kolby Greenslade, Blake Smith, Chase Onken, Lucas Greenslade, 1:35.69; 4. K, Skylar Schlotterback, Austin Davis, Connor Bailey, Bryce Zoutte, 1:38.37; 5. NE, Joseph Banfield, Earl Kimmell, Brandon Fisher, Jeffery Thomgvanh, 1:40.86; 6. G, Brett Gable, Luke Ellis, Braden Furness, Tanner Tokle, 1:43.90.
110 Hurdles: 1. Deonne Harris, NE, 15.44; 2. Ryan Douglas, K, 15.51; 3. Kenny DuPre, P, 15.86; 4. Collin Schlitz, NO, 15.94; 5. Caleb Klocko, NO, 15.99; 6. Jerry Nichols, K, 16.70.
1,600 Meters: 1. Wick Cunningham, K, 4:37.13; 2. Evan Jones, P, 4:44.24; 3. Keegan Fitzsimmons, P, 4:46.43; 4. Mason Doty, G, 4:50.34; 5. Cooper McDermott, NE, 4:55.24; 6.  Christian Laub, NE, 4:56.45.
200 Meters: 1. Tanner Dunkin, K, 22.92; 2. Ryan Shull, P, 22.95; 3. Tyce Sarver, O, 23.21; 4. Brandon Konfrst, P, 23.70; 5. Derek Van Kooten, PC, 23.81; 6. Andrew Clements, NE, 23.88.
400 Meter Hurdles: 1. Ryan Douglas, K, 55.56; 2. Jordan Pingel, P, 57.08; 3. Kenny DuPre, P, 57.55; 4. Brandon Pevestorf, NO, 58.06; 5. Collin Schlitz, NO, 58.57; 6. Justin Karns, K, 1:00.89.
1,600 Meter Medley: 1. P, Nathan Henry, Landon Van Dyke, Kollin Schaudt, Michael Etnyre, 3:44.90; 2. K, Jerry Nichols, Keaton Thomas, Bryce, Zoutte, Matt Hollingshead, 3:47.12; 3. O, Mason Wisse, Shane Blackford, Jordan Silvers, Spencer DeJong, 3:54.70; 4. NE, Earl Kimmell, Jeffery Thongvanh, Dainen Brass, Sean Cook, 3:57.93; 5. NO, Blake Smith, Nate Johnston, Sam George, Ben Armstrong, 3:57.93; 6. PC, Dillon Branderhorst, Tyler DeBruin, Jon Larson, Max Shannon, 4:11.00.
800 Meters: 1. Wade Pingel, P, 2:00.01; 2. Wick Cunningham, K, 2:02.72; 3. Aaron Houtz, P, 2:03.50; 4. Matt Hollingshead, K, 2:05.99; 5. Cooper McDermott, NE, 2:10.97; 6. Jackson Schulte, G, 2:12.13.
400 relay: 1. O, Jared Pace, KiJana DeJong, Tyce Sarver, Drew Richmond, 43.97; 2. P, Chis Brogden, Nathan Henry, Josh De Waard, Ryan Shull, 44.20; 3. NO, Kolby Greenslade, Caleb Klocko, Chase Onken, Lucas Greenslade, 44.36; 4. NE, Deonne Harris, Jarom Williams, Dakota Hills, Andrew Clements, 45.47; 5. K, Colton Spaur, Keaton Thomas, Connor Bailey, Jerry Nichols, 47.15; 6. G, Bryce Lidtka, Oliver Vandestouwe, Luke Ellis, Brett Gable, 48.02.
1,600 relay: 1. NE, Cody Maxwell, Dakota Hills, Andrew Clements, Jarom Williams, 3:30.23; 2. G, Zach McGriff, Andy Cunningham, Nick Moorhead, Joe Nowasell, 3:30.79; 3. P, Jordan Pingel, Kollin Schaudt, Lukas Steenhoek, Ryan Shull, 3:32.74; 4. NO, Lucas Greenslade, Nate Johnston, Caleb Klocko, Kolby Greenslade, 3:33.55; 5. K, Tanner Dunkin, Colton Sapur, Jacob Moats, Wick Cunningham, 3:48.14; 6. O, Jared Pace, Jordan Silvers, Blake Palmer, Caleb Fisher, 3:56.30.
Girls Results
Team Scores: 1.Pella 131; 2. Norwalk 117; 3. Newton 112; 4. Oskaloosa 98; 5. Grinnell 83; 6. Pella Christian 30; 7. Knoxville 18.
High jump: 1. Madison Fopma, PC, 5-1; 2. Becky Visser, P, 5-01; 3. Allie Christenson, O, 5-0; 4. Tori VanVelzen, NO, 4-10; 5. Taylor Voitel, NO, 4-8; 6. Ashley Hansen, G, 4-8; 7. Payten VanWaardhuizen, O, 4-6.
Long jump: 1. Taylor Richardson, O, 17-7.75; 2. Jessica Holterhaus, P, 16-04.50; 3. Emily Belloma, K, 15-03; 4. Malia Durr, G, 15-01.75; 5. Larissa Michalek, P, 14-10.25; 6. Ricki Hall, K, 14-09.50; 9. Emily Allee, O, 13-9.25.
Shot put: 1.Talia Zook, NO, 34-04.25; 2. Michaela Bleeker, NE, 34-3; 3. Marissa Borgeeding, P, 32-11; 4. Madison Bagnall, NE, 31-11.75; 5. Taylor Crawford, O, 31-10.75; 6. Heidi Groenendyk, P, 30-00.75; 10. Shawni Wills, O, 27-2.5.
Discus: 1. Sarah Kalkhoff NE 133-9; 2. Talia Zook NO 107-6.50; 3. Kayte Werner G 106-4; 4. Michaela Bleeker NE 104-4.50; 5. Taylor Crawford O 93-11; 6. Andria Mulholland 90-8; 9. Bridgette Richards, O, 75-9.5.
3,000 meters: 1. Grace Coen, N 11:27.36; 2. Bailey Blythe, O 11:36.27; 3. Sydney Swanson, P 12:19.75; 4. Josie Thurmond, N 12.23.73; 5. Chezlie Johnson, G 12:29.24; 6. Kira Braun, PC 12:56.52.
3,200 Relay: 1. NE Alexis Des Planques, Hailey Coy, Sydney Jenkins, Amber Karsten, 10:14.52; 2. G Christa Follette, Baylee Kivett, Cassie Carnes, Kate Wiley, 10:18.18. 3. NO Sarah Adams, Cassidy Gornick, Katie Meinecke, Hannah Schultz, 10:22.18; 4. O Tori Palmer, Kelsey Roquet, Lesley Roquet, Payten VanWaardhuizen, 10:22.46; 5. K Lydia Anderson, Erica Fee, Sidney Washington, Kalene Schuenke, 11:16.91; 6. PC McKinley Zula, Cara Theune, Mariah Eekoff, Alec Breon, 11:43.09.
Shuttle Hurdle Relay: 1. O Allie Christenson, Kelsie Tomlinson, Kenzie Gunter, Taylor Richardson,   1:08.97; 2. NO Hannah Hoover, Ashley Williams, Jordyn Marvelli, Rachel Johnson, 1:09.75; 3. P Becky Visser, Larissa Michalek, Hillary Brummel, Lydia VanEe, 1:10.75; 4. G Baleigh Harms, Ashley Hansen, Sierra Schultz, Jordan Thompson, 1:12.53; 5. K Meredith Cunningham, Kalie Kirkwood, Emily Belloma, Tori Johnston, 1:15.05; 6. NE Anna Barr, Taylor Amon, Bailey Zaruba, Taylor Graff, 1:18.54.
100 meters: 1. Nadine VanZomeran, P 13.46; 2. Jenna Fynaardt, PC 13.56; 3. Taylor Rogers, NO 13.70; 4. Klaire Wisniewski, P 13.72; 5. Kailee Doty, G 13.80; 6. Asia Laudermilch, O 13.89; 7. Melanie Harvey, O, 14.05.
Distance Medley Relay: 1. NE, Amber Karsten, Leela Spencer, Taylor Fisher, Grace Coen, 4:27.98; 2. O, Kirsti Edwards, Kelsie Tomlinson, Payten VanWaardhuizen, Tori Palmer, 4:32.72; 3. P, Avis VanZomeran, Kailyn Hackman, Larissa Downs, Victoria Kleven, 4:36.57; 4. NO, Dana Billingsly, Melanie Riordan, Sarah Adams, Cassidy Gornick, 4:46.39; 5. G, Regan Sharp, Rebekka Siebner, Cassie Carnes, Jayda Robinson, 4:52.64; 6. PC, Taylor Bolt, Julia Dykstra, Sydney Faber, Alyssa Starkey, 4:56.49.
400 Meters: 1. Sam Feller, NO, 59.41; 2. McKenzie Gustafson, P, 1:00.25; 3. Sydney Jenkins, NE, 1:00.71; 4. Malia Durr, G, 1:00.95; 5. Brey Hill, O, 1:01.36; 6. Makenna Bogaard, P, 1:01.61; 9. Kelsey Roquet, O, 1:08.65.
800 Relay: 1. P, Nadine VanZomeran, Lauren Manecke, Kailyn Hackman, Jessica Holterhaus, 1:49.51; 2. O, Kirsti Edwards, Asia Laudermilch, Melanie Harvey, Taylor Richardson, 1:50.89; 3. NO, Tayler Rogers, Melanie Riordan, Megan Westhoff, Dana Billingsley, 1:53.51; 4. K, Jenci Ruff, Tori Johnston, Carrie Chambers, Laney Cushman, 1:54.78; 5. G, DeJa Jackson, Sierra Schultz, Regan Sharp, Rebekka Siebner, 1:55.62; 6. NE, Kacy Cazett, Taylor Fisher, Taylor Graff, Leela Spencer, 1:56.62.
100 hurdles: 1. Kenzie Gunter, O, 16.55; 2. Jordyn Marvelli, NO, 16.96; 3. Lydia VanEe, P, 17.04; 4. Jenna Fynaardt, PC, 17.09; 5. Baleigh Harms, G, 17.47; 6. Meredith Cunningham, K, 17.54; 11. Allie Christenson, O, 18.49.
800 Meters: 1. Grace Coen, NE, 2:23.44; 2. Sarah Adams, NO, 2:23.95; 3. Christa Follette, G, 2:26.84; 4. Baylee Kivett, G, 2:27.74; 5. Tori Palmer, O, 2:29.26; 6. Bailey Blythe, O, 2:29.58.
200 Meters: 1. Malia Durr, G, 26.90; 2. Nadine VanZomeran, P, 27.13; 3. Amber Karsten, NE, 27.71; 4. Sydney Jenkins, NE, 27.86; 5. Sam Feller, NO, 28.22; 6. Laney Cushman, K, 28.43; 9. Brey Hill, O, 29.02.
400 Hurdles: 1. Lydia Van Ee, P, 1:07.97; 2. Taylor Richardson, O, 1:08.69; 3. Jaycee Owens, NO, 1:11.40; 4. Anna Barr, NE, 1:12.47; 5. Sierra Schultz, G, 1:12.88; 6. Taylor Voitel, NO, 1:12.97; 9. Aishya Seeman, O, 1:18.52.
Sprint Medley: (R) 1. P, Klaire Wisniewski, Lauren Manecke, Jessica Holterhaus, Mackenzie Gustafson, 1:51.66; 2. NO, Jordyn Marvelli, Sami Brooner, Tayler Rogers, Sam Feller, 1:54.06; 3. O, Kirsti Edwards, Asia Laudermilch, Melanie Harvey, Brey Hill; 4. PC, Taylor Bolt, Jenna Fynaardt, Sarah Meyer, Christa Veenstra, 1:56.81; 5. NE, Kacy Cazett, Bailey Zaruba, Leela Spenser, Hailey Coy, 2:02.48; 6. G, Kailee Doty, Deja Jackson, Rebekka Siebner, Kate Wiley, 2:06.54.
1,500 Meters: 1. Grace Coen, NE, 5:07.81; 2. Christa Follette, G, 5:15.21; 3. Baylee Kivett, G, 5:15.61; 4. Katie Meinecke, NO, 5:21.36; 5. Bailey Blythe, O, 5:23.63; 6. Victoria Kleven, P, 5:37.10; 7. Lesley Roquet, O, 5:37.63.
400 Relay: 1. P, Klaire Wisniewski, Lauren Manecke, Jessica Holterhaus, Nadine VanZomeran, 51.15; 2. NO, Jordyn Marvelli, Tayler Rogers, Rachel Johnson, Hannah Hoover, 52.34; 3. G, Kailee Doty, Regan Sharp, Sierra Schultz, Malia Durr, 52.40; 4. O, Kirsti Edwards, Asia Laudermilch, Melanie Harvey, Kenzie Gunter, 52.58; 5. NE, Kacy Cazett, Taylor Graff, Bailey Zaruba, Leela Spencer, 54.55; PC, Taylor Bolt, Jenna Fynaardt, Julia Dykstra, Leah Breon, 54.57.
1,600 Meter Relay: (R) 1. P, Kailyn Hackman, Larissa Downs, Makenna Bogaard, Mackenzie Gustafson, 4:07.41; 2. NO, Sam Feller, Megan Westhoff, Jaycie Owens, Sarah Adams, 4_09.04; 3. NE, Alexis Des Planques, Taylor Fisher, Sydney Jenkins, Amber Karstan, 4:14.33; 4. O, Bailey Blythe, Payten VanWaardhuizen, Tori Palmer, Brey Hill, 4:23.11; 5. G, Cassie Csrnes, Christa Follette, Baylee Kivett, Jayda Robinson, 4:25.77; 6. K, Lydia Anderson, Sidney Washington, Carrie Chambers, Laney Cushman, 4:36.65.