Oskaloosa.com

Sports

July 3, 2014

Opening night of Stock Car Shootout

OSKALOOSA —

Stock Car Shootout
Southern Iowa Speedway
Wednesday's Results
IMCA Modified 
Heat — 1. AJ Johnson, New Sharon; 2. Scott Dickey, Packwood; 3. Andrew Schroeder, Keswick; 4. Dakota Hayden, Wilton; 5. Cayden Carter, Oskaloosa; 6. Jeff Mueller, New London; 7. Matt Waugh, Altoona; 8. Travis Bunnell, Hedrick; 9. Casey Greubel, Lacona.
Feature — 1. Andrew Schroeder, Keswick; 2. AJ Johnson, New Sharon;   3. Jeff Mueller, New London; 4. Cayden Carter, Oskaloosa; 5. Dakota Hayden, Wilton; 6. Matt Waugh, Altoona; 7. Travis Bunnell, Hedrick;  8. Scott Dickey, Packwood. DNS — Casey Greubel, Lacona.
IMCA Stock Car 
Heat 1 — 1. Damon Murty, Chelsea; 2. Cayden Carter, Oskaloosa; 3. Doug Sylvester, Ottumwa; 4. Scott Pippert, Elberon; 5. Cody Agee, Huntsville, Mo.; 6. Brock Welch, Oskaloosa; 7. Nathan Wood, Sigourney; 8. Brad Pinkerton, New Sharon; 9. Jason Cook, Mt. Pleasant; 10. Trent Barker, Floris; 11. Casey Greubel, Lacona.
Heat 2 — 1. Brandon Jay, Columbus Junction; 2. Robert Merkle, Des Moines; 3. Kris Walker, Oskaloosa; 4. Derrick Agee, Moberly, Mo.; 5. Todd Reitzler, Grinnel; 6. Donovan Nunnikhoven, Sully; 7. Sam McClure, Floris; 8. Mike McClure, Bloomfield; 9. Donnie Pearson, Oskaloosa; 10. Justin Temeyer, Independence; 11. Todd Phillips, Packwood.
 Heat 3 — 1. Zack VanderBeek, New Sharon;   2. Corey Stout, Oskaloosa; 3. Doug Adamy, Columbus, Neb.; 4. Shane Paris, Muscatine; 5. Tom Bowling, Danville; 6. Michael Peterson, Montezuma; 7. Jason Minnehan, Churdan; 8. Trent Jeanes, Chariton; 9. Bob Lynch, Ottumwa; 10. Carter Vandenberg, Oskaloosa; 11. Duawyne Herb, Cedar Rapids.
Second set of heats 1 — 1. Jason Minnehan. Churdan; 2. Jason Cook, Mt. Pleasant; 3. Tom Bowling, Danville; 4. Todd Reitzler, Grinnell; 5. Damon Murty, Chelsea; 6. Todd Phillips, Packwood; 7. Trent Jeanes, Chariton; 8. Mike McClure, Bloomfield; 9. Brock Welch, Oskaloosa; 10. Duawyne Herb, Cedar Rapids. DNS — Nathan Wood, Sigourney.
Second set of heats 2 — 1. Derrick Agee, Moberly, Mo.; 2. Zack VanderBeek, New Sharon; 3. Michael Peterson, Montezuma; 4. Donovan Nunnikhoven, Sully; 5. Cody Agee, Huntsville, Mo.; 6. Cayden Carter, Oskaloosa; 7. Brandon Jay, Columbus Junction; 8. Kris Walker, Oskaloosa; 9. Carter Vandenberg, Oskaloosa; 10. Shane Paris, Muscatine; 11. Casey Greubel, Lacona.
 Second set of heats 3 — 1. Justin Temeyer, Independence;  2. Corey Stout, Oskaloosa; 3. Scott Pippert, Elberon; 4. Doug Adamy, Columbus, Neb.; 5. Sam McClure, Floris; 6. Doug Sylvester, Ottumwa; 7. Robert Merkle, Des Moines; 8. Bob Lynch, Ottumwa;  9. Brad Pinkerton, New Sharon; 10. Donnie Pearson, Oskaloosa; 11. Trent Barker, Floris.

Text Only
Sports
Obituaries
Oskaloosa Shopper
Facebook
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide
Parade
Magazine

Click HERE to read all your Parade favorites including Hollywood Wire, Celebrity interviews and photo galleries, Food recipes and cooking tips, Games and lots more.
Photo reprints