Oskaloosa.com

Sports

April 14, 2013

Blythe a double-winner at 85th Osky Relays

(Continued)

OSKALOOSA — Class B

Team standings — 1. BGM 202, 2. North Mahaska 162, 3. Oskalosoa JV 70, 4. Sigourney 64, Montezuma 43.

Area Results

Shot put — 1. Julia Groenenboom (NM) 28-10; 2. Amber Brockman (OJV) 28-10; 4. Nicole Strasser (OJV) 26-10.

Discus — 3. Groenenboom (NM) 77-8; 4. Erin  Shannon (OJV) 72-8; 5. Maddi Stewart (OJV) 64-3; 9. Lisa Spoelstra (NM) 45-2.

Long jump — 5. Mallory Boyle (NM) 14-1.5; 7. Brie Sampson (NM) 11-11.5.

High jump — 3. Boyle (NM) 4-8; 4. Richardson (OJV) 4-4; 5. Carly Ehret (NM) 4-4.

 3,000 — 1. Megan Goemaat (NM) 12:17.90; 2. Andrea Loving (NM) 13:54.00.

4x800 — 1. North Mahaska (Caitlin Sampson, Shiana Buchanon, Kimmie Renaud, Goemaat) 11:34.15.

100 — 3. Cassidy Arvidson (NM) 14.00; 5. Wills (OJV) 14.68; 8. Alyssa Comstock (NM) 15.58.

Distance medley — 1. Ari Davis, Ehret, Loving, Buchanon) 5:29.45.

400 — 1. Boyle (NM) 1:08.56; 2. Lesley Roquet (OJV) 1:10.92; 3. Kelsey Roquet (OJV) 1:10.95; 8. B. Sampson (NM) 1:18.96.

4x200 — 2. North Mahaska (Davis, Ehret, Kayla Hipsher, Arvidson) 2:06.29; 3. Oskaloosa (Jana Hansen, Julia Coniglio, Nadia Gaitan, Allee) 2:07.46.

100 hurdles — 4. C. Sampson (NM) 18.21; 6. Settimi (OJV) 18.91; 7. Jamie Holmberg (OJV) 20.14; 8. Caprice Dye (NM) 21.23.

800 — 2. Tressa Watts (NM) 2:38.76; 3. Buchanon (NM) 2:46.06; 8. Stewart (OJV) 3:19.06.

200 — 1. Arvidson (NM) 29.37; 4. Nicole Redlich (OJV) 31.54; 5. Hansen (OJV) 31.65; 7. Hipsher (NM) 32.86.

400 hurdles — 2. Boyle (NM) 1:14.24; 6. Holmberg (OJV) 1:27.95; 7. Makenzie LaRue (NM) 1:29.21.

Sprint medley — 2. Oskaloosa JV (Sereena Cheney, Gaitan, Allee, Kelsie Tomlin) 2:06.43; 3. North Mahaska (Davis, Sarah Bowen, Ehret, Buchanon) 2:11.24.

1,500 — 1. Watts (NM) 5:43.25; 2. Goemaat (NM) 5:45.66.

4x100 — 4. North Mahaska (Davis, Bowen, Ehret, Arvidson) 58.95; 5. Oskalooa JV (Cheney, Morgane Cloesen, Redlich, Hansen) 59.02.

4x400 — 1. North Mahaska (Goemaat, Watts, C. Sampson, Renaud) 4:47.42; 2. Oskaloosa JV (Tomlin, Coniglio, L. Roquet, K. Roquet) 5:02.82.

Boys

Class A

Team standings — 1. Pella 154, 2. Knoxville 90, 3. Osklaoosa 81, 3. South Tama 81, 5. Centerville 54, 6. Williamsburg 39, 7. Albia 33, 8. Newton 20.

Oskaloosa Results

Shot put — 6. Jacob Wills 40-7; 10. Brandon Strasser 36-2.

Discus — 5. Strasser 134-11; 13. Wills 96-2.

Long jump — 1. Drew Richmond 20-11; 4. Shane Blackford 19-9.25.

High jump — 2. Tyce Sarver 6-0; 5, Ryan Reiter 5-6.

4x800 — 4. Spencer DeJong, Adam Carriker, Kameron VanHulzen, Skylar DeJong 8:58.00.

3,200 — 7. Caleb Fisher 11:56.00.

Shuttle hurdle — 2. Sarver, Max Johnson, Richmond, Ki-Jana DeJong 1:02.42.

100 — 6. Andrew Landgrebe 11.96; 10. Riley Coniglio 12.26.

400 — 4. Jared Pace 55.31; 6. Jordan Silvers 56.35.

4x200 — 3. Landgrebe, K. DeJong, Sarver, Richmond 1:34.16.

110 high hurdles — 4. K. DeJong 17.60; 5. Austin Reed 17.94.

1,600 — 2. Sk. DeJong 4:39.04; 7. VanHulzen 5:12.17.

200 — 5. Pace 23.84; 7. Landgrebe 24.28.

400 low hurdles — 8. Johnson 1:04.28; 11. Reed 1:07.37.

Medley — 7. Mason Wisse, Coniglio, Silvers, Sp. DeJong 4:13.02.

800 — 4. Sk. DeJong 2:08.01.

4x100 — 2.  Landgrebe, K. DeJong, Sarver, Richmond 44.58.

4x400 — 5. Carriker, Silvers, Blake Palmer, Pace 3:56.05.

Text Only
Sports
Obituaries
Oskaloosa Shopper
Facebook
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide
Parade
Magazine

Click HERE to read all your Parade favorites including Hollywood Wire, Celebrity interviews and photo galleries, Food recipes and cooking tips, Games and lots more.
Photo reprints