Oskaloosa.com

August 16, 2013

Scott expands points lead with ninth win of season


The Oskaloosa Herald

NEW RICHMOND, Wis. —

Johnny Scott took one giant leap toward his goal of becoming the next USMTS National Champion Wednesday night as he landed in victory lane after the 40-lap main event at the Cedar Lake Speedway.
The 23-year-old from Las Cruces, N.M., started seventh on the 26-car grid and wrestled the lead away from his teammate, Dereck Ramirez, with 11 laps remaining.
Outside front-row starter Trent Follmer, who won his first and only USMTS feature here in 2002, beat polesitter Ryan Gustin to the flagstand to lead the first lap and stretched his lead out until the first caution.
Working the high line around the high-banked 3/8-mile speedplant, Ramirez powered by Follmer to lead the 12th lap. Follmer changed his line and followed in the new leader's tracks while Scott now had an open track in front of him on the low side of the racing surface.
Scott caught Ramirez at the halfway point but Ramirez moved down to test the bottom groove. Two laps later, he returned to the long path around with Scott alone on the bottom.
The two ran side by side for eight laps before Scott finally was scored the leader at the end of the 29th circuit. Ramirez switched to the low line a few laps later, but it was too little too late as Scott maintained a four-car-length advantage to the checkered flag.
Including the Big Dog Buy-In bonus money, Scott walked away with a $5,200 paycheck for his efforts. It was his ninth win of the season and his first during the Hunt for the USMTS Casey's Cup.
Overall, it was the 21st win of his career, tying him for eighth on the all-time wins list with Zack VanderBeek. Both are former USMTS Rookie of the Year Award winners.
Follmer made late-race charge and nearly slipped past Ramirez, but he settled for third place in the end. Jason Hughes wound up fourth and Rodney Sanders passed 10 cars en route to his fourth top-5 finish in "The Hunt."
"B" Main winner Jason Krohn took sixth, Craig Thatcher was seventh, Joey Jensen earned an eighth-place finish, Darrell Nelson came from 22nd to 9th and Brandon Jensen rounded out the top-10 at the finish line.
Friday will find the fearless USMTS lead-footed speed freaks at the Mississippi Thunder Speedway in Fountain City, Wis., Saturday's action takes place at the Ogilvie Raceway in Ogilvie, Minn., and the five-day work week for the rugged USMTS road warriors wraps up on Sunday at the Granite City Speedway in Sauk Rapids, Minn.
The Hunt for the USMTS Casey's Cup — Round 5 of 17
Cedar Lake Speedway
New Richmond, Wis.
Wednesday's Results
Heat 1 (8 laps): 1. Trent Follmer, Princeton, Minn.; 2. Joey Jensen, Forest Lake, Minn.; 3. Jason Krohn, Slayton, Minn.; 4. Craig Thatcher, Knapp, Wis.; 5. Jason Miller, Osceola, Wis.; 6. Brandon Jensen, Hammond, Wis.; 7. Jeremy Payne, Springfield, Mo.; 8. Ron Jones, Princeton, Minn.; 9. Chad Mahder (R), Eau Claire, Wis.
Heat 2 (8 laps): 1. Jason Hughes, Watts, Okla.; 2. Ryan Ruter, Kanawha; 3. Masen Big Eagle, Manor, Sask., Canada; 4. Jeremy Houle, Ham Lake, Minn.; 5. Doug Hillson, Blooming Prairie, Minn.; 6. Eric Pember, Pittsville, Wis.; 7. Daniel Hilsabeck, Adel; 8. Adam Hensel, Baldwin, Wis.; 9. Darrell Nelson, Hermantown, Minn.
Heat 3 (8 laps): 1. Dereck Ramirez, Woodward, Okla.; 2. Ryan Gustin, Marshalltown; 3. Lucas Schott, Chatfield, Minn.; 4. Rich Lofthus, Bloomer, Wis.; 5. Jason Gross, Osceola, Wis.; 6. Joey Galloway, Manor, Sask., Canada; 7. Josh Angst, Winona, Minn.; 8. Casey Penn, Shreveport, La.
Heat 4 (8 laps): 1. Kelly Shryock, Fertile; 2. Stormy Scott, Las Cruces, N.M.; 3. Clayton Wagamon, Blaine, Minn.; 4. Zack VanderBeek, New Sharon; 5. Bill Byholm, Glidden, Wis.; 6. Jeff Lien Jr., Mora, Minn.; 7. Cory Williams, Spring Valley, Wis.; 8. Jay Poidinger, Somerset, Wis.
Heat 5 (8 laps): 1. Johnny Scott, Las Cruces, N.M.; 2. Rodney Sanders, Happy, Texas; 3. Steve Whiteaker Jr., Corpus Christi, Texas; 4. Bob Timm, Winona, Minn.; 5. Trevor Hunt, Kearney, Mo.; 6. Chris Brown, Spring, Texas; 7. Corey Dripps, Waterloo; 8. Mike Steensma, Luverne, Minn.
B Main 1 (15 laps, top 6 advance): 1. Jason Krohn, Slayton, Minn.; 2. Jason Miller, Osceola, Wis.; 3. Zack VanderBeek, New Sharon; 4. Jeremy Payne, Springfield, Mo.; 5. Brandon Jensen, Hammond, Wis. 6. Rich Lofthus, Bloomer, Wis.; 7. Eric Pember, Pittsville, Wis.; 8. Bill Byholm, Glidden, Wis.; 9. Josh Angst, Winona, Minn.; 10. Adam Hensel, Baldwin, Wis.; 11. Masen Big Eagle, Manor, Sask., Canada; 12. Corey Dripps, Waterloo; 13. Jay Poidinger, Somerset, Wis.; 14. Joey Galloway, Manor, Sask., Canada; 15. Chad Mahder, Eau Claire, Wis.
B Main 2 (15 laps, top 6 advance): 1. Craig Thatcher, Knapp, Wis.; 2. Bob Timm, Winona, Minn.; 3. Trevor Hunt, Kearney, Mo.; 4. Clayton Wagamon, Blaine, Minn.; 5. Darrell Nelson, Hermantown, Minn.; 6. Doug Hillson, Blooming Prairie, Minn.; 7. Chris Brown, Spring, Texas; 8. Jason Gross, Osceola, Wis.; 9. Cory Williams, Spring Valley, Wis.; 10. Daniel Hilsabeck, Adel; 11. Ron Jones, Princeton, Minn.; 12. Jeff Lien Jr., Mora, Minn.; 13. Casey Penn, Shreveport, La.; 14. Mike Steensma, Luverne, Minn.; 15. Jeremy Houle, Ham Lake, Minn.
A Main (40 laps): 1. Johnny Scott, Las Cruces, N.M.; 2. Dereck Ramirez, Woodward, Okla.; 3. Trent Follmer, Princeton, Minn.; 4. Jason Hughes, Watts, Okla.; 5. Rodney Sanders, Happy, Texas; 6. Jason Krohn, Slayton, Minn.; 7. Craig Thatcher, Knapp, Wis.; 8. Joey Jensen, Forest Lake, Minn.; 9. Darrell Nelson, Hermantown, Minn.; 10. Brandon Jensen, Hammond, Wis.; 11. Steve Whiteaker Jr., Corpus Christi, Texas; 12. Stormy Scott, Las Cruces, N.M.; 13. Zack VanderBeek, New Sharon; 14. Lucas Schott, Chatfield, Minn.; 15. Jeremy Payne, Springfield, Mo.; 16. Trevor Hunt, Kearney, Mo.; 17. Chris Brown, Spring, Texas; 18. Clayton Wagamon, Blaine, Minn.; 19. Rich Lofthus, Bloomer, Wis.; 20. Jason Miller, Osceola, Wis.; 21. Doug Hillson, Blooming Prairie, Minn.; 22. Joey Galloway, Manor, Sask., Canada; 23. Ryan Gustin, Marshalltown; 24. Bob Timm, Winona, Minn.; 25. Kelly Shryock, Fertile; 26. Ryan Ruter, Kanawha.